Wełna z alpaki – dlaczego swetry z alpaki są takie świetne?

Wełna z alpaki – dlaczego swetry z alpaki są takie świetne?

W tych dniach coraz popularniejsze są swetry z alpaki. Alpaka moim zdaniem może bezpiecznie konkurować z innymi popularnymi włóknami, jak kaszmir, wełna i syntetyki. Jest tak ciepły i trwały, a starożytni królowie Inków wiedzieli o tych cechach. Faktycznie, w dawno minionych czasach wełna alpaki była nazywana „włóknistym bóstwem” i była dozwolona jedynie dla kasty rządzącej.

Jednym z powodów popularności wełny alpakowej jest sama alpaka czyli rodzaj lamy. Dzięki adaptacji do życia w trudnych środowiskach, takich jak Andach, alpaki nie mają kopyt, tak jak kozy i owce, które pozwalają im łatwiej się paść. Potrzebują też mniej jedzenia. Są słodkimi, delikatnymi i ciekawskimi zwierzętami – ale jeśli je rozgniewasz, uciekaj! Mogą pluć na ciebie jak ich krewniacy, wielbłądy!

Alpaka jest naprawdę świetna, jeśli chodzi o naturalne włókna. Jest silniejsza, delikatniejsza, lżejsza i cieplejsza niż kaszmir. Tradycyjni peruwiańscy rzemieślnicy farbują ją w różnych kolorach lub dziergają piękne, tradycyjne wzory. Odzież Alpaka i akcesoria są doskonałym wyborem dla odzieży zimowej. Ponieważ włókna są bardziej elastyczne niż wełna lub kaszmir, wełna alpaki jest bardziej odporna na krojenie i kurczenie.

Wiele produktów z wełny może swędzić skórę, ale runo alpaki słynie z luksusowej miękkości. Powodem tego swędzenia może być alergia na lanolinę – której alpaki nie produkują! Ponadto, ponieważ sierść alpaki jest naturalnie wolna od innych, różnych olejów występujących w wełnie owczej, nie musi być chemicznie przygotowana jak wełna owcza. Typowy rolnik Peruwiańczyk może po prostu wziąć wełnę alpaki, uprząść ją i wyjąć z tego sweterka! Wełna alpaki jest w 100% naturalna i bezpieczna dla środowiska.

Jeszcze lepiej jest to, że odzież alpaki może przetrwać dziesięciolecia. Istnieją pewne uroczyste szaty Inków, które rozwijały się do dziś. Oczywiście, podobnie jak jakiekolwiek ubrania wykonane z naturalnych włókien, mogą zostać zaatakowane przez mole. Musisz chronić swoje ubrania przed nimi – rozwieszać na powietrzu, używać płatków lawendy i cedru, oraz innych metod chronienia odzieży przed molami.