Czy warto inwestować w poliestrowe ubrania? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Czy warto inwestować w poliestrowe ubrania? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Istnieje różnica między poliestrem niskiej jakości, który jest zwykle używany w masowej modzie i wysokiej jakości poliestrem, który jest używany przy tworzeniu ciuchów dobrej jakości. Mam piękną sukienkę poliestrową, która łatwo oddycha i czuje się jak jedwabna, cudownie się drapuje, odporna na marszczenie i jest tak łatwa w pielęgnacji. Nie jestem jedyną, kto miał dobre doświadczenia z poliestrem. Z drugiej strony, miałam jakieś naprawdę beznadziejne, ale w 100% bawełniane koszule i pościel. Mechaciły się jak szalone, szybko się przecierały i marszczyły się superłatwo.

Dodatkowo poliester jest niezwykle przydatny dla odzieży aktywnej. Obecnie większość odzieży sportowej to poliester, czasami zmieszany z rayone lub nylonem. Ale zbyt wiele kobiet myśli „poliester jest zły! Nie oddycha! Sprawia, że pocisz się i pachniesz paskudnie!”. Jednak nie wszystkie rodzaje poliestru są wykonane w ten sam sposób. Niska jakość poliestrów w trakcie produkcji oznacza, że są przesiąknięte zanieczyszczeniami. Wysokiej jakości poliestry nie są pełne zanieczyszczeń, a ponadto zostały opracowane specjalnie z myślą o poprawie nawilżania, zdolności do oddychania i zachowywania ciepła bez uduszenia. Ludzie zazwyczaj wiedzą, że poliester jest właśnie wyprodukowany w laboratorium, ale nie wiedzą, że jest to po prostu polimer zawierający funkcjonalną grupę estrów – istnieje wiele różnych polimerów i grup estrów, które mogą być używane do tworzenia ubrań, ale wszystkie określamy „ortalionem” czy innym „poliestrem”.

Dodatkowo, jeśli żyjesz w zimnym środowisku, istnieje prawdopodobieństwo, że kochasz polary. Z reguły jest to także polimer, co pokazuje również, że nie wszystkie syntetyki są beznadziejne. Podczas gdy wełna i puch są bardzo ciepłe, polar zapewnia więcej ciepła przy mniejszej wadze, oferując ponadto wiele innych przyjemności i użytecznych korzyści.

Jakość materiału, niezależnie od tego, czy jest to naturalne włókno, oraz dobre skrojenie ciuchu są ważniejsze niż zwykłe twierdzenie że materiał „jest naturalny, a zatem lepszy”. Ten argument jest używany w wielu innych aspektach naszego życia, gdzie również nie jest prawdą! Arszenik i jad węża są całkowicie naturalne, ale nikt nie mówi, że są dla nas dobre. Azbest jest naturalnym włóknem, ale nikt z niego nie robi koszul i spodenek. Wiesz, co nie jest naturalne? Internet, miasta, samochody. Komputer, z którego korzystasz, ma prawdopodobnie mnóstwo „nienaturalnych” i wytworzonych tworzyw sztucznych. Przestańcie więc używać argumentu „naturalna odzież jest lepsza”, bo nie zawsze jest tak!