Jak dobrać wygodne buty?

Jak dobrać wygodne buty?

Wybór wygodnych butów nie musi być złożoną kwestią. Przede wszystkim wybierz buty, które pasują do twoich stóp zamiast dopasować stopy do butów. Łatwo jest rozsądnie wybrać swoje obuwie, przygotowując się do letnich wyjazdów na wakacje, możesz też przeglądać liczne strony internetowe jak sklep https://zoio.pl/obuwie, kupując obuwie on-line.

 

Pamiętaj jednak, że rozmiary mogą różnić się między markami i stylami obuwia. Nie wybieraj butów tylko na podstawie rozmiarów oznaczonych wewnątrz buta. Zawsze przymierzaj but i oceń, jak pasuje do twojej stopy. Wybierz but, który jest najbardziej zbliżony do kształtu stopy – pamiętaj, sam rozmiar podeszwy nie wystarczy, liczy się też jej wysokość i szerokość.

Pamiętaj, by regularnie mierzyć nogi. Rozmiar stóp zmienia się wraz ze wzrostem. Nawet jeśli nie rośniesz, przybierasz na wadze. Mierz też obie stopy. Większość ludzi ma jedną stopę większą od drugiej. Dopasuj obuwie do większej stopy.

Dopasuj pod koniec dnia, kiedy stopy są największe. Kobiece stopy często puchną.

Pamiętaj, by zostawić miejsce na palce, jakiś centymetr luzu między końcem palucha a wewnętrzną stroną buta. Za to pięta musi dobrze tkwić w obcasie – ale nie przylegać za mocno. Zapytaj o różne szerokości, jeśli twoje stopy są szersze lub węższe od średniej. Przespaceruj się w nowych butach po sklepie, by mieć pewność że dobrze pasują.

Jednak pamiętaj, buty teraz rzadko kiedy się „rozchodzą” – jeśli buty nie pasują na ciebie teraz, nie ma sensu zmagać się z nimi przez miesiące aż dopasują się do stopy. Modne buty muszą być wygodne i zdrowe!

Unikaj wysokich obcasów, szczególnie wysokich, ostrych szpilek. Mimo ich blasku i mody buty te są najmniej komfortowe. Koncentrują twoją wagę na mniejszym obszarze niż ludzka stopa powinna, zwiększając nacisk i często źle wpływają na twoje zdrowie. Każda dziewczyna ucząca się chodzić w szpilkach wie, jak trudno jest zachować równowagę, a także że szpilki łatwo mogą pogrążyć się w miękkich materiałach, takich jak piasek czy murawa. Lepiej wybrać buty z niskimi obcasami lub na płaskim obcasie w miarę możliwości, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na nogach w tych butach.

Ważny jest też wygląd i wyściółka oraz amortyzacja. Każda warstwa pianki lub gumy, która może wywierać nacisk na twardą nawierzchnię i stopę, sprawi, że będziesz czuła się wygodniej.